Santykis su pasauliu kuriamas nuo mažų dienų. Ar vaikas suvoks save kaip svarbią, reikšmingą šeimos, bendruomenės, šalies dalį? Ar užaugs aktyviu žmogumi, gebančiu spręsti ne tik savo asmeninius klausimus, bet ir galinčiu imtis atsakomybės platesniame kontekste? O gal užaugs pasyviu stebėtoju, laukiančiu, kol „valdžia kažką padarys“?
Aktyvus santykis su visuomene – viena iš svarbiausių viso pasaulio skautų vertybių. Skautai atlieka geruosius darbelius, tokius kaip neatlygintina pagalba artimoje aplinkoje ar pirkinių krepšio parnešimas sunkiai vaikštančiai močiutei, maisto, daiktų dovanojimas vargstantiems ir panašiai. Skautai kiekvieną dieną turi padaryti bent po vieną gerąjį darbelį. Kai geri poelgiai, pagalba aplinkiniams tampa įprastine praktika, kiekvienas iš mūsų galime būti ypač naudingi savo šeimai, bendruomenei, šaliai. Dirbdami svarbiuose didelių organizacijų bei valstybių postuose yra dar didesnė galimybė padaryti teisingų sprendimų visuomenei.
Savęs santykio su pasauliu suvokimas prasideda nuo pirmųjų, dažnai net nesąmoningų įžvalgų apie tai, kas ir kodėl vyksta aplinkui. Tai priklauso nuo aplinkos, kurioje skatinami (arba kaip tik, slopinami) tam tikri dalykai, nuo matomo pavyzdžio bei nuo suaugusiųjų elgesio, vaikui priėmus vienokį ar kitokį sprendimą. Skautų judėjime vaikai yra skatinami domėtis aplinka, aktyviai dalyvauti bendruomenės ritualuose ir tradicijose, lankytis mažiau pažįstamų bendruomenių susibūrimuose, dalyvauti valstybiniuose minėjimuose ir šventes švęsti ne kaip laisvadienius, o aktyviai dalyvaujant, dažnai – ir padedant organizuoti.
Skautiškame vaikų darželyje ugdomas vaikų gebėjimas bendradarbiauti, pastebėti pagalbos poreikį ir padėti bei pačiam prašyti pagalbos, drąsiai susipažinti su naujais žmonėmis. Visa tai – kertiniai socialiniai įgūdžiai, kuriantys pagrindą tam, kaip vaikas jausis ir elgsis visuomenėje.
2023 12 sausio